Historie LED osvětlení - jak to všechno začalo

08.11.2021

Otázce, proč prodáváme LED svítidla, jsme se již věnovali. Pojďme ale hlouběji do minulosti a řekněme si, jakou historii vlastně LED osvětlení má. Kdo vynalezl první LED diodu a v jakém věku se o LED osvětlení začalo povídat?

Zpět na seznam

Historické okénko do světa prvních LED diod

Odkud vlastně název LED pochází a co znamená? LED je vlastně anglická zkratka spojení slov Light-Emitting Diode, která bychom mohli přeložit jako dioda emitující světlo. První LED diodu, která mohla produkovat červené světlo, má na svědomí vynálezce Nick Holonyak junior, přičemž o první praktické LEDce můžeme mluvit od roku 1962.

Nejdříve byly LED diody součástí pouze dražších předmětů, jako například laboratorních zařízení, ale postupem času se staly dostupnými i pro širokou veřejnost v podobě rádií, televizorů a podobných zařízeních. Zajímavost: První LED diody však nebyly takové, jak známe dnes.

Prvotně měly jen červené provedení a velmi nízký výkon. Další barvy se začaly objevovat na trhu až kolem roku 1971. V osmdesátých letech se již LED diody vyráběly v různých tvarech a barvách, přičemž se začaly vyrábět i první LED žárovky. Samozřejmě ještě neměly takové výhody, jako dnes, ani co se týče svítivosti, ale to se začalo měnit v roce 2002, kdy svou účinností předběhly klasické žárovky.Další zajímavé milníky z oblasti LED osvětlení

  • již v roce 1907 zjistil vědec Henry Josef Round, že anorganické látky produkují po elektrickém vybuzení světlo
  • jeho poznatky využil vědec Oleg Vladimirovich Losev, který v roce 1927 objevil první LED diodu
  • praktickou LED diodu však vyvinul až již zmiňovaný Nick Holonyak junior v roce 1962
  • červené spektrum LED diod bylo poprvé využito v roce 1968 - jako součást kalkulaček
  • modré a později bílé světlo vynalezl elektroinženýr Shuji Nakamura
  • tento vynálezce dostal nejdříve za svůj objev modrého světla jen 200 dolarů, přičemž firma, pro kterou pracoval, na tom objevu vydělala miliardy dolarů – Nakamura se s nimi později soudil a spor i vyhrál – dostal nejvyšší odškodnění v historii – až 8,1 milionu dolarů
  • na začátku 90. let vědci experimentovali a vytvořili ultra jasné oranžové, oranžovo-červené, žluté a zelené diody
  • v roce 1994 vytvořila společnost, pro kterou pracoval Shuji Nakamura, ultra jasné modré LED diody a hned na to modré a zelené diody s vysokou svítivostí
  • první použitelné LED žárovky se začaly masově vyrábět a dodávat v roce 2009


LED v přítomnosti

LED světlo si prošlo opravdu zajímavou cestou vývoje. Od doby, kdy se vynašlo bílé světlo, už uběhlo pěkných pár desetiletí, ale i za tu vcelku krátkou dobu se LED stalo součástí mnoha zařízení a prostor.Dnes již jsou LED diody součástí téměř každého spotřebiče a svítidla, popřípadě jeho dostupnou variantou. Oblíbené jsou zejména díky své úspornosti, svítivosti, opravdu dlouhé životnosti a šetrnosti vůči životnímu prostředí.

Dokonce se už mluví io diodách, které vyzařují čistě fialové nebo dokonce ultrafialové „černé“ světlo. A jak jej využíváme my? Vytváříme pro vás LED svítidla na míru do interiéru i exteriéru, pro firmy i soukromníky, kterým záleží na našem životním prostředí, kteří chtějí výbornou svítivost, dlouhodobou účinnost a zároveň jim záleží na úspoře nákladů do budoucna.

Napište nám

Staňte se našim dalším spokojeným zákazníkem. Napište nám, případně nás navštivte. U šálku dobré kávy se dohodneme na další spolupráci.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.